GOŚCIE SPECJALNI
POPRZEDNICH EDYCJI FORUM
Emma
Duncan
Brytyjska pisarka i dziennikarka, zaliczana do najbardziej przenikliwych
współczesnych myślicieli w dziedzinie ekonomii.
Specjalizuje się w tematyce zmian klimatycznych, badając ich wpływ na
gospodarkę światową, a także w kwestiach zrównoważonego
rozwoju gospodarczego. Jest zastępcą redaktora naczelnego "The
Economist", najbardziej wpływowego pisma ekonomiczno-politycznego
świata zachodniego. Autorka opracowania "The heat is on" ("Robi się
gorąco"), pierwszego specjalnego raportu na temat globalnego
ocieplania, opublikowanego przez "The Economist" we wrześniu 2006 r. Rok
później, w czerwcu 2007 r., opublikowała kolejny raport:
"Cleaning Up: Business and Climate Change" ("Wielkie sprzątanie: biznes
a zmiany klimatyczne"), który wzbudził ogromne zainteresowanie.
Aby zbadać zagadnienie globalnego ocieplenia, Emma Duncan podróżowała po
całym świecie. Spotykała się z czołowymi liderami biznesu
i polityki na wszystkich k7ontynentach. Opinie, jakie zebrała oraz
własne przemyślenia i obserwacje pozwoliły jej sformułować odpowiedź
na pytanie, co dla biznesu oznaczają zmiany klimatyczne, jak powinien
reagować na związane z nimi wyzwania i możliwości.
Zobacz co powiedziała Emma
Duncan w Gdyni
Hernando de Soto
Urodzony w 1941 r. latynoamerykański ekonomista. Nominowany do Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii w roku 2002. W 1983 r. stworzył Instytut Wolności i Demokracji (ILD), uznany przez "The Economist" za jeden z najważniejszych zespołów analitycznych świata. Był doradcą prezydenta Alberta Fujimori i prezesem centralnego banku Peru. Wspomagał reformy w Salwadorze, Rosji, Algierii i Haiti.
De Soto jest przedstawicielem współczesnego instytucjonalizmu - szkoły, według której sposób organizacji społeczeństwa ma kluczowe znaczenie dla jego rozwoju gospodarczego. Autor głośnych książek pt. "Inny Szlak" oraz "Tajemnica kapitału".
Tygodnik "Time" umieścił de Soto na liście stu najważniejszych i najbardziej wpływowych osób na świecie w 2004 roku, a niemiecki magazyn Entwicklung und Zusammenarbeit zaliczył go do najważniejszych myślicieli i liderów opinii ostatniego millenium.
Zobacz co powiedział Hernando
De Soto w Gdyni
Profesor David S. Landes
Urodzony w 1924 r. światowej sławy historyk i ekonomista. Emerytowany profesor
Harvard University oraz George Washington University. W Polsce znany głównie jako autor wydanej w 2005 roku książki "Bogactwo i nędza narodów". Celem tej pracy było "wyśledzenie i pojęcie, jak przebiegał główny nurt postępu ekonomicznego i modernizacji: jak doszliśmy do tego, gdzie jesteśmy i kim jesteśmy" oraz odpowiedź na pytanie dlaczego jeszcze kilkadziesiąt lat temu stosunek dochodu na głowę mieszkańca między najbogatszymi, a najuboższymi krajami świata kształtował się jak 5:1, a dzisiaj jak 400:1?
W Gdyni 27 września 2006 roku wygłosił wykład pt. Zachód i Wschód: Dlaczego i jak Europa dogoniła i prześcignęła inne cywilizacje oraz stworzyła współczesny świat?
Profesor Pedro Videla
Wykładowca w renomowanej IESE Business School (Hiszpania). Zajmuje się głównie tematyką związaną ze zwalczaniem ubóstwa i zarządzaniem kapitałem ludzkim, handlem międzynarodowym państw rozwijających się, procesami przemian strukturalnych oraz wpływem obciążeń podatkowych na rozwój gospodarczy. Od wielu lat jest ekspertem m.in. Banku Światowego, Komisji Europejskiej (EEC), Agencji Rozwoju Międzynarodowego Stanów Zjednoczonych (USAID) oraz rządów takich państw jak m.in. Argentyna, Brazylia, Chile, Chiny, Kolumbia, Meksyk, Maroko, Nikaragua, Panama, Polska, Zimbabwe.
Jan Krzysztof Bielecki
Urodzony w 1951 r. ekonomista, były premier rządu oraz minister. Był przedstawicielem Polski w Europejskim Banku Odbudowy Rozwoju w Londynie. Od 1 października 2003 jest Prezesem Zarządu Banku Pekao SA.